Orhan Veli Kanık Cad. Ruhi Esmer Sk. Plaza 360 No:2/5 34810 Kavacık | Beykoz | İstanbul
0 (216) 538 19 00

Tarkan Ersubaşı / Speechouse Genel Müdürü

2006 yılından beri ses teknolojilerinde fark yaratmayı hedefine yerleştiren Speechouse. aynı zamanda Nuance Communications’ın da Türkiye partneri. Ses imzası ve Akıllı Çağrı Yönlendirme gibi hizmetler sunan Speechouse’un gelecek planlarında kurumsal web sitelerini daha fazla kullanıcı dostu haline getirmeyi hedefleyen yenilikler de var.

Speechouse olarak faaliyet alanınız ve çözümleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Speechouse, 2006 yılında kurmuş olduğumuz bir şirket. 1991 yılından beri sektörde ürün tedarikçisi olarak çalışıyorduk ve 2004 yılında Procat şirketini kurduktan sonra özellikle müşteri ilişkileri konusunda firmalara danışmanlık hizmeti vermeye başladık. 0 dönemlerde gözlemlediğimiz iki farklı açılım bulunuyordu. Bir tanesinde kurumlar çağrı merkezi işlerini kendi bünyesinde yürütüyordu, diğerinde ise “outsourcing” yapıyorlardı. Çağrı merkezi hizmetlerini kendi bünyelerinde yürüten kurumların ise işlerini insan kaynağı ve otomasyon sistemi ile gerçekleştirmeleri söz konusuydu.

Çağrı merkezlerinde otomasyon, 2000’li yıllara kadar tuşlamalı sistemlerle yapılıyordu. O dönemde arama gerçekleştiren müşteri sayısının az. yapılan işlemlerin de daha kısıtlı olması sebebiyle bu tip sistemler bizim için yeterli oluyordu. Günümüzde, iletişim kanallarının gelişmesi ve hayatın hızlanmasıyla çağrı merkezlerinde verilmesi gereken hizmet adedi de arttı. Dolayısıyla eskiden kullandığımız hizmetler yetersiz gelmeye başladı, insan, firmaların en değerli kaynağıdır. Bu nedenle gerçekten ihtiyaç duyulan yerde insanın, daha rutin ve basit işlerde ise teknolojin kullanılması gerekiyor, Tuşla-malı sistemlerde teknolojinin yetersiz kaldığı noktalar var. Tuşlama adetleri çok kısıtlı tutulmak zorunda çünkü art arda birkaç menü konumlandırıldığı takdirde müşteri menüler arasında kaybolabiliyor.

Günümüzde, tüm dünyada uygulanan konuşma tanıma gibi teknolojilere sahibiz. Biz, yalnızca bu alanda ürün sağlayıcı olma yolunu tercih etmedik. Birçok ürünümüz var ve amacımız bir hizmet sağlayıcı olmak. Dünyada da trend; sunulan hizmetlerle kuruma fayda sağlamak ve komple hizmet sunabilmek. Buradan yola çıkarak 2006 yılında Speechouse’u kurduk. Speechouse’un temel odak noktası; çağrı merkezleri ya da müşteri hizmetlerinde ses teknolojilerinin kullanımına yönelik danışmanlık ya da yönetilen hizmetler sunmak. Teknolojiyi, kurumun fayda sağlayabileceği şekilde konumlandırabilmeniz için birçok farklı boyuttan çalışabilmeniz gerekiyor. Biz, dünyadaki en büyük şirketlerden biri olan Nuance Com-munications’ın Türkiye bacağıyız. Aynı zamanda onların Türkiye lokalizasyonlarını yapıyoruz.

Zamazingo Dergisi – Mart 2015

Share