Orhan Veli Kanık Cad. Ruhi Esmer Sk. Plaza 360 No:2/5 34810 Kavacık | Beykoz | İstanbul
0 (216) 538 19 00

Speechouse ile Turkcell’de ‘yapay zekâ’ dönemi başladı

Speechouse, Turkcell Global Bilgi için hayata geçirdiği ‘Laftan Anlayan Sesli Yanıt Sistemi’ ile Türkiye’de bir ilke daha imza attı. Yeni sistemde, çağrı merkezini arayan müşterilerin yapmak istedikleri işlemi söylemeleri yeterli oluyor. Temelinde yapay zekâ bulunan sistem, söylenenleri anlayarak müşterileri ilgili noktaya yaklaşık 20 saniye içinde yönlendiriyor.

Speechouse, Turkcell Global Bilgi için hayata geçirdiği ‘Laftan Anlayan Sesli Yanıt Sistemi’ ile Türkiye’de bir ilke daha imza atma başarısını gösterdi. 2006 yılından bu yana farklı sektörlere gelişmiş ses teknolojileri hizmeti sunan Speechouse tarafından geliştirilen benzersiz sistem, Turkcell Müşteri Hizmetlerini arayan abonelerin pek çok işlemi sadece söyleyerek ve çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlıyor.

Söyleneni anlıyor, 20 saniyede ilgili noktaya yönlendiriyor

Çağrı merkezi sektöründe ‘Call Steering’ adı verilen sistemi Türkiye’de ve Türkçe olarak hayata geçiren ilk şirketin Speechouse olduğunu vurgulayan Speechouse CEO’su Tarkan Ersubaşı, “Sunulan hizmetlerin çeşitliliği arttıkça, çağrı merkezlerinin menüleri de giderek daha karmaşık bir hal aldı. Teknoloji, tüketicilerin hayatını kolaylaştırdığı zaman daha çok şey ifade ediyor. Turkcell Global Bilgi’de hayata geçirdiğimiz ‘Laftan Anlayan Sesli Yanıt Sistemi’ de Turkcell müşterilerinin hayatını oldukça kolaylaştıran, son derece gelişmiş bir sistem. İhtiyaç duyulan işlem adımına ortalama 20 saniye içinde ulaşmayı sağlayan uygulama sayesinde, müşteriler taleplerini sadece konuşarak iletebiliyor ve çağrı merkezini arayarak yaptıkları pek çok işlemi tek adımda, çok kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Sistemin temelinde, söylenenleri anlayan bir yapay zekâ uygulaması bulunuyor. Bu yapay zekâ, müşterinin yapmak istediği işlemi söylemesinin ardından onu ilgili işlem adımına yönlendiriyor ve çok kısa bir süre içinde işlem gerçekleştiriliyor. Bu sayede müşteriler uzun ve karmaşık menüler arasında kaybolmaktan kurtuluyor ve zaman kazanmış oluyorlar” diye konuştu.

En çok söylenen cümleler belirlendi

Uygulamanın hayata geçirilmesinden önce yaklaşık bir yıl boyunca müşteri analizi ve tasarım çalışması yapıldığına değinen Ersubaşı, ilk aşamada çağrı merkezini arayan müşterilerin sesli yanıt sistemini kullanırken en çok söyledikleri cümleleri belirleyerek yola çıktıklarını söyledi. Nuance çözümleriyle geliştirilen yeni sistemin hem müşteriler hem de çağrı merkezleri açısından önemli avantajları olduğunu kaydeden Ersubaşı, “Çağrıların kısa sürede doğru noktaya yönlendirilmesi müşteri memnuniyetini artıran bir etken olurken, müşteri temsilcileri arasındaki aktarımların azalması çağrı merkezinin verimliliğini artıyor. Ayrıca geleneksel sistemlerdeki menü tabanlı yapı nedeniyle sisteme dahil edilemeyen pek çok self servis işlem seçeneği de bu yeni sistem sayesinde eklenebiliyor” dedi.

Riski ortadan kaldıracak özel çalışma modeli

Speechouse’un iş ortaklarına, yatırımın geri dönüşünü önceden görmelerini sağlayacak, projeyi hayata geçirmeleri sürecinde riski ortadan kaldırarak, birlikte kazanım sunacak özel bir çalışma modeli gerçekleştirdiklerini sözlerine ekleyen Ersubaşı şöyle konuştu: “Böylelikle hizmet verdiğimiz kurumlar ile gerçekleştirdiğimiz projelerde onlara en gelişmiş teknolojileri kullandırarak, müşteri deneyimini ve memnuniyetini arttırmayı sağlıyoruz. Bunun yansı sıra yapılan yatırımı, beklenilen süre zarfında geri döndürmekte ve iş ortaklarımıza projeye başladıkları anda operasyonel faydayı yakından takip edebilecekleri bir model sunuyoruz.

Tüm ön ödemeli Turkcell abonelerinin ‘Laftan Anlayan Sesli Yanıt Sistemi’ni kullanarak işlemlerini kolaylıkla yapabildiğini söyleyen Turkcell Global Bilgi, Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fahri Arkan ise şu bilgileri verdi: “Yaptığımız çalışmalar, çağrı merkezlerini arayan müşterilerin karışık menüler arasında kaybolabildiğini, hatta bu menülerle vakit kaybetmemek adına çağrı merkezini aramaktan vazgeçen müşteriler olduğunu ortaya koydu. Ayrıca pek çok müşteri doğru işlem adımına ulaşabilmek için müşteri temsilcilerinin yönlendirmesine de ihtiyaç duyuyor. Gelişmiş bir yapay zekâ uygulaması olan yeni sistemimiz sayesinde ise Turkcell Müşteri Hizmetleri’ni arayan aboneler, bir sesli yanıt sistemi menüsü ile karşılaşmadan, yapmak istedikleri işlemi doğal konuşmalarıyla dile getirerek istedikleri hizmete direkt ulaşabiliyorlar.”

Share