Orhan Veli Kanık Cad. Ruhi Esmer Sk. Plaza 360 No:2/5 34810 Kavacık | Beykoz | İstanbul
0 (216) 538 19 00

Ses Teknolojileri Devi İş Ortağımız Nuance Loquendo’yu Satın Alıyor

Nuance, Loquendo’yu satın alıyor

75,5 milyon dolar değerindeki anlaşma, konuşma teknolojileri alanındaki iki dev şirketi bir araya getiriyor.

Nuance Communications, Telecom Italia’nın alt kuruluşlarından Loquendo’yu 75,5 milyon dolar bedel karşılığında satın alma konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Böylece Nuance Communications 2011 yazı bitmeden üçüncü şirket satın almasını gerçekleştirmiş oldu. Şirket yaz mevsiminin başlangıcında araç içi sistemler, mobil cihazlar ve tüketici elektroniği ürünleri için ses çözümleri sağlayan SVOX’un yanı sıra, hastane ve klinikler için transkripsiyon, editing hizmetleri ve klinik dokümantasyon teknolojileri sağlayıcısı Webmedx’i satın almıştı.

Loquendo’nun satın alınmasıyla birlikte Nuance, text-to-speech (metnin konuşmaya çevrilmesi), otomatik konuşma tanıma ve ses biyometrisi çözümlerinin dahil olduğu geniş ve yüksek kaliteli bir ses/dil çözümleri portföyüne kavuşmuş oldu. Satın alma ayrıca, network tabanlı ve tümleşik müşteriler için dil kapsamını artırırken, Nuance’ın küresel kanal ortaklıklarını da güçlendirecek.

Loquendo, 32 dil ve 76 seste telefon, mobil, otomotiv, tümleşik ve masaüstü çözümleri sunuyor. Şirketin konuşma çözümleri tümleşik, otomotiv ve mobil ortamlarda dünya çapında 20 milyondan fazla cihazda kullanılıyor; telekomünikasyonda ve kurumsal pazarlarda her gün milyonlarca çağrıya güç veriyor.

Nuance’da Ürün ve Strateji’den Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Dan Faulkner, Nuance ve Loquendo arasındaki satın alma görüşmelerinin bir süredir devam ettiğini belirterek şunları söyledi: “Loquendo oldukça cazip bir şirket. Latince kökenli diller başta olmak üzere, konuşma teknolojileri alanındaki becerileri ve ürünleriyle de saygıyı hak ediyor. Loquendo’nun sahip olduğu gücün Nuance’ın gücünü tamamlayacağına inanıyoruz. Ayrıca, ses biyometrisi pazarında çok iyi işlere imza atan Loquendo’nun satın alınması, Nuance’ın bu pazarda da çok daha etkin rol oynayacağı anlamına geliyor.”

Birinci sınıf konuşma çözümlerinin geliştirilmesinde Nuance ve Loquendo’nun artık birlikte hareket edeceğinin altını çizen Faulkner sözlerine şöyle devam etti: “Bu birliktelik sayesinde, en yeni konuşma teknolojilerinin geliştirilmesinde çok daha hızlı hareket edebileceğiz. Konuşma teknolojileri çok hızlı değişen rekabetçi bir alan ve biz de önümüzdeki yıllarda bu alana dahil olmak için sabırsızlanıyoruz.”

Nuance’ın Türkiye’deki iş ortağı konumunda bulunan Speechouse CEO’su Tarkan Ersubaşı, Nuance’ın şirketler ve tüketiciler için ses ve görüntüleme çözümleri sunma konusunda lider sağlayıcı olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Loquendo’nun satın alınması, Nuance’ın uluslararası pazardaki liderliğini pekiştiren çok önemli bir hamle. Halihazırda geniş bir uygulama ve profesyonel hizmet portföyüne sahip olan Nuance, bu hamleyle birlikte hem portföyünü daha da büyütecek hem de AR-GE çalışmalarının kapsamını genişletecek. Önümüzdeki dönemde genişleyen Nuance ürün yelpazesi ve çözümlerini Türkiye pazarına sunmaktan mutluluk duyacağız.”

Nuance ve Loquendo, sesle ilgili araştırmalarında mükemmelliğin yeni adresi olan ve Loquendo’nun da merkezi konumunda bulunan İtalya’nın Torino şehrinde, yenilikçi çalışmalara birlikte imza atacaklar. Torino’nun da katılımıyla birlikte, Nuance’ın Kaliforniya Sunnyvale, Massachusetts Burlington, Almanya Aachen, Belçika Merelbeke, İsviçre Zürih ve Montreal’de bulunan AR-GE tesislerine bir yenisi daha eklenmiş oluyor.

Share