Orhan Veli Kanık Cad. Ruhi Esmer Sk. Plaza 360 No:2/5 34810 Kavacık | Beykoz | İstanbul
0 (216) 538 19 00

Ses Biyometrisi

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Ses Biyometrisi Nedir?

Bireylerin konuşma veya ses özelliklerini kullanarak kimlik doğrulama veya tanıma amaçlarıyla kullanılan bir biyometrik kimlik doğrulama yöntemidir. Ses biyometrisi, bireylerin konuşma tarzları, ses tonları, konuşma hızları, vurguları ve diğer ses özelliklerini analiz eder. Bu analizler, bir kişinin sesini diğerlerinden ayırt etmeye yardımcı olur.

"Annenizin evlenmeden önceki soyadının ilk iki harfi? Doğum yeriniz? Doğum tarihiniz? Baba adınız? Cep telefonu numaranız?" gibi eski nesil soruları sormanıza gerek kalmadan müşterilerinizi sesinden tanıyabilirsiniz.
https://speechouse.com/wp-content/uploads/2023/10/ses-biyometrisi4-scaled.jpg
bt_bb_section_top_section_coverage_image
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Ses Biyometrisiyle Konuşmacı Doğrulama süreci hangi basamaklardan oluşur?

Kaydolma (Enrollment)
Müşteri ilk kez aradığında mevcut güvenlik sürecinden geçtikten sonra işlemlerini hızlıca yapabileceği ve şifre veya parola gibi herhangi bir bilgiyi hatırlamak zorunda kalmayacağı bilgisi verilerek Ses Biyometrisi oluşturma teklif edilir. IVR’a aktarılan müşteri daha önceden belirlenmiş giriş cümlesini üç defa tekrarlayarak Ses Biyometrisi oluşturur.
Doğrulama (Verification)
Daha önce kaydolma sürecinden geçerek kayıt olmuş ve ses izini bırakmış konuşmacı, tekrar sistemi aradığında, Claimed ID sinden (Ör : Müşteri Numarası, TCKN) otomatik olarak tanınır ve kendisinden giriş cümlesini söylemesi istenir. Alınan ses izi doğrulama (verification) sistemine iletilir ve bu ses sistemde kayıtlı olan Ses Biyometrisi ile karşılaştırılarak eşleştirilir ve doğrulanmış olur.
Belirleme (Identification)
Önceden sisteme Ses Biyometrisi bırakmış bir kullanıcı grubu içerisinde, arayanı belirleme işlemidir. Belirleme ve doğrulama fonksiyonları, IVR üzerinde gerçekleştirilmek istenirse tercih edilecek ürün “Ses Biyometrisi” (VocalPassword) ürünüdür.
Pasif Doğrulama (FreeSpeech)
Arayan müşterinin kimliğini karşılıklı doğal konuşma sırasında arka planda doğrulayan, metinden bağımsız biyometrik konuşmacı doğrulama sistemidir. İçerik, dil ve şiveden bağımsız olarak çalışır. Müşterilere zaman kaybettiren doğrulama sorularını ortadan kaldırarak ve biyometrik ses karakteristiklerini kullanarak saniyeler içerisinde doğrulamayı gerçekleştirir.

Ses Biyometrisi Teknolojisi

Her bireyin sesi, tonu, vurgusu diğerlerinden farklıdır ve bu nedenle ses biyometrisi, kişileri benzersiz bir şekilde tanımlayabilir.

Konuşma Hızı

Kişinin konuşma hızı, ses biyometrisi tarafından analiz edilebilir.

Ses Tonu

Ses biyometrisi, kişinin ses tonunu inceleyerek kimlik doğrulama yapabilir.

Vurgu ve Tonlama

Konuşma sırasında vurgu ve tonlama da ses biyometrisi tarafından analiz edilir.

Konuşma Ritmi

Kişinin konuşma ritmi, kelime aralıkları ve mola süreleri gibi faktörler de analiz edilir.

bt_bb_section_top_section_coverage_image