Orhan Veli Kanık Cad. Ruhi Esmer Sk. Plaza 360 No:2/5 34810 Kavacık | Beykoz | İstanbul
0 (216) 538 19 00

Çare ses hızıyla geldi

Geliştirdiği ses çözümleriyle çağrı merkezlerinde bekleme süresini 30-40 saniye daha azaltan Speechouse, firmaların 45 saniye sınırını aşmalarını engellerken, tüketicilerin de fatura şoku yaşamasının önüne geçecek.

Dünyanın en önemli ses teknolojileri şirketi Nuance’ın Türkiye’deki temsilcisi Speechouse, geliştirdiği çözümlerle çağrı merkezlerinde uzun konuşma ve bekletme süresinin önüne geçiyor. Bekledikleri her dakika için 15 kuruş ödeyen tüketiciler ise sürpriz fatura şoku yaşamayacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (ВТК), iki yıl önce aldığı kararla çağrı merkezlerini arayanların ana menüde 45, alt menüde 20 saniyeden fazla bekletilemeyeceği şartını getirdi. Ancak uygulama pratikte beklendiği gibi gerçekleşmedi.

Çağrı bekletme süresi ortalama bir dakika sürerken, tüketiciler bekledikleri her dakika için ortalama 15 kuruş ödemek zorunda kalıyor. Uzun süreli görüşmelerin tüketiciye faturası daha da kabarıyor. Speechouse CEO’su Tarkan Ersubaşı ses teknolojileriyle çağrı merkezlerinde süre aşımının makul düzeye indirilebileceğini belirterek, tüketiciye maliyetinin de azalacağını söyledi. Sistemin en büyük kazancının güvenlik ve zaman olduğunu anlatan Ersubaşı, “Çağrıların yüzde 70-80’i için soru sormak gerekiyor. Bankaların aylık çağrısı 1 milyonun üzerinde.

Telekom sektöründe ise 500 bin civarında. Bu bilgileri insanla yapmak ortalama 50-60 saniye alıyor. Biz bunu ses teknolojisiyle 30-40 saniye tasarruf ettiriyoruz. Akıllı çağrı yönlendirme ile zaman konusunda büyük tasarruf sağlıyoruz. Mesela bir kişi para transfer etmek istesin. Sesli sistemle onun kimliğini tespit edip, EFT mi yoksa havale mi yapmak istediğini anlıyoruz’’ dedi.

Sesin ayrıca soru sorma ve tuşlamaya göre daha güvenli olduğuna dikkat çeken Ersubaşı, “Konuşma tanıma, konuşmacı doğrulama, metni sese dönüştürme ve doğal konuşmayı algılama yoluyla yönlendirme gibi ileri ses teknolojilerini kullanıyoruz. Özellikle telekomünikasyon firmaları ve finans kuruluşları bizim çözümlerimizi tercih ediyor. Kimlik teşhisi önemli olduğu tüm sektörlerde bu sistemler kullanılıyor. Firmalar müşteri numarası, şifre, parola gibi bilgileri ve kimliğinizin doğrulanması için sizden anne kızlık soyadı, doğum tarihi ve bunun gibi ekstra bilgiler istiyor. Oysa ses teknolojisiyle kişiyi ne bildiğiyle değil kim olduğuyla doğruluyorsunuz.

Şu an yoğunlukla çağrı merkezi kanalında kullanımda olan ses imzası teknolojisini, 2-3 yıl içerisinde birçok mobil uygulamada da görebiliriz. Bunun yam sıra doğrulama gerektiren web sitelerinde ses imzası teknolojisini kullanacağımızı düşünüyorum” diye konuştu. Sesin bankalar açısından çok önemli bir rolü olduğunu dile getiren Tarkan Ersubaşı, kara listeye aldığı kişileri sesinden tanıyabileceğini ve ona göre tedbir alabileceğini kaydetti.

Türkiye Gazetesi – Eylül 2014

Share